Cel: schody na beton, czyli jak zamontować stopnie z drewna na schodach betonowych?

Połączenie drewna i betonu daje bardzo ciekawy efekt wizualny, dlatego drewniane schody na beton cieszą się coraz większą popularnością. Jak zamontować stopnie na schodach? Wyjaśniamy!

Drewno

Najlepszym rozwiązaniem w kwestii drewna na stopnie schodów będzie wykorzystanie tego twardszego gatunku, który udźwignie ciężar, np. dębu czy buku. Doskonałą alternatywą może okazać się też drewno egzotyczne – trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jest już to zdecydowanie droższa opcja. Miękkie drewno, takie jak sosna czy świerk, nada się natomiast na podstopnice.

Stopnice

Drewniane okładziny na stopnie mają najczęściej od 3 do 5 cm grubości – to optymalna grubość. Okładziny na podstopnice z kolei są z reguły cieńsze – około 1,5-2 cm. Czasem może zdarzyć się na odwrót, że to podstopnice są grubsze, jednak wizualnie wydaje się, że są równe ze stopniami pod tym względem i nie ma powodu do przejmowania się.

Montaż

Zanim przystąpisz do prac montażowych, sprawdź, czy beton, do którego będą przytwierdzane stopnie, jest właściwie wysezonowany. Dlaczego to takie ważne? Z prostego względu: drewno chłonie wilgoć, a szkoda by było skazywać się na porażkę już na samym początku montażu. Stopnice należy przytwierdzić bezpośrednio do betonu z wykorzystaniem kołków, najlepiej specjalnie przeznaczonych do schodów betonowych, ponieważ w przeciwieństwie do kołków zwykłych, nie wymagają zaślepiania dziur. Po wkręceniu ich w beton nałóż na nie ostre znaczniki i odznaczyć na spodzie stopnicy, a potem wywierć w niej otwory o odpowiedniej średnicy.

Połowa za nami – teraz trzeba skupić się na właściwym wykończeniu drewna. W tym celu użyj twardego lakieru odpowiedniego dla danego gatunku. Alternatywnym rozwiązaniem jest olejowanie okładziny schodów, które sprawdzi się w przypadku twardych gatunków krajowych. Jeśli chodzi o ochronę miękkich gatunków na podstopnice (sosna, świerk, jodła), polecamy wykorzystać klasyczny lakier do drewna.

META

Chcesz mieć w swoim domu piękne drewniane schody na beton, ale nie wiesz, jak zamontować stopnie na schodach? Przeczytaj nasz artykuł!

Redakcja Autor