Co wpływa na bezpieczeństwo sterowania ruchem kolejowym?

Normy systemów sterowania ruchem kolejowym są niezwykle ważne. Ich najistotniejszym aspektem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa maszyn poruszających się po szynach kolejowych. Warto wiedzieć, jakie normy powinny być spełnione, by można było mówić o optymalnym bezpieczeństwie ruchu kolejowego.

Układy przekaźnikowe oraz komputerowe

Sprawne poruszanie się pojazdów po szynach kolejowych nie byłoby możliwe, gdyby nie wdrożenie szeregu rozwiązań opierających się na układach przekaźnikowych oraz komputerowych. Niegdyś układy te działały na zasadzie niesymetryczności. Dziś doszły do nich także układy mechaniczne. I choć w przeważającej części systemów sterowania ruchem kolejowym w Polsce funkcjonują systemy przekaźnikowe i mechaniczne, rozwój technik mikroprocesowych sprawił, że pojawiają się też połączenia układów przekaźnikowych oraz komputerowych. Te z kolei odpowiadają za skuteczne sterowanie zwrotnicami oraz sygnalizatorami.

Jakie funkcje spełniają systemy srk?

Systemy sterowania ruchem kolejowym (w skrócie: srk), odpowiadają za spełnianie kilku ważnych funkcji. Zaliczymy do nich nie tylko kontrolę prowadzenia pociągów, ale również zdalne sterowanie stacyjnych i liniowych urządzeń srk czy wdrażanie różnorodnych zabezpieczeń ruchu na przejazdach kolejowo – drogowych. Do tego systemy liniowe odpowiadają za kontrolę poprawnej sekwencji przemieszczania się pociągów pomiędzy stacjami, a systemy stacyjne sterują przemieszczaniem się pojazdów w obszarze pojedynczego posterunku ruchu. Do tego nie można zapominać i o tym, że nowoczesne systemy srk odpowiadają także za bezpieczne sterowanie rozrządem, w tym nastawianie zwrotnic czy sterowanie hamulcami odstępowanymi lub docelowymi.

Bez projektów ani rusz

Specjalistyczna wiedza posiadana przez profesjonalistów w zakresie projektowania nowoczesnych i niezawodnych systemów sterowania ruchem kolejowym jest niezwykle ważna. Warto stawiać na najlepsze i najbardziej polecane rozwiązania branżowe, bo tylko one zapewnić mogą późniejsze udane wdrożenie najbardziej innowacyjnych rozwiązań z dostępnych. Warto współpracować z najlepszymi w branży!

Redakcja Autor