Jaka powinna być idealna opiekunka?

Opiekunka osób starszych nie może być przypadkową osobą na tym stanowisku. Warto podkreślić to, że profesjonalna i świetnie przygotowana opiekunka powinna też mieć pewne cechy charakteru, które umożliwią jej wykonywanie swoich obowiązków. Jaka więc powinna być opiekunka idealna – taka, która sprawdzi się w sprawowaniu opieki nad osobą starszą? Sprawdziliśmy to!

Bezcenne doświadczenie

Dobra opiekunka osób starszych powinna mieć doświadczenie w swojej pracy. Tu wskazać należy nie tylko na umiejętność komunikowania się z osobami starszymi, cierpliwość, ale również dużą uważność na ich potrzeby. Myśląc o pracy jako opiekunka w Niemczech, konieczna staje się też znajomość języka obcego, w stopniu co najmniej podstawowym, ale najlepiej – komunikatywnym. Czy to wszystko? Jak się okazuje – niekoniecznie.

Grunt to zdrowie

Sprawność fizyczna, ogólne zdrowie, jak i dobra kondycja psychiczna – to kolejne cechy idealnej opiekunki osób starszych, bez posiadania których nie warto w ogóle myśleć o podjęciu pracy w takim charakterze. Doskonała kondycja fizyczna pozwoli na to, by sumiennie i prawidłowo wykonywać wszelkie czynności higieniczno – pielęgnacyjne przy osobie starszej oraz by opiekować się nią możliwie jak najlepiej.

Ważna osobowość

Opiekunka osób starszych powinna wyróżniać się do tego też określonymi cechami charakteru. Dobrze więc jeśli jest osobą cierpliwą, tolerancyjną, ciepłą, pełną empatii na potrzeby swojego podopiecznego, ale jednocześnie też bardzo uważną i odpowiedzialną. Ta ostatnia cecha przyda się szczególnie wówczas, gdy przed opiekunką stać będzie wyzwanie całodobowej opieki nad osobą starszą. Idealnie byłoby też, gdyby opiekunka była również osobą asertywną, opanowaną, odporną na stres, ale i uczciwą zarówno wobec swojego podopiecznego, jak i jego najbliższej rodziny. Niezastąpioną cechą opiekunki będzie też jej odwaga – i to zarówno ta cywilna, jak i ta związana ze skutecznym radzeniem sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Redakcja Autor