Kiedy stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to specjalistyczne usługi stomatologiczne, dostępne wyłącznie w dobrych i profesjonalnych gabinetach dentystycznych. Praktyka pokazuje, że endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu wcale nie jest taka straszna, jak mogłoby się wydawać. Na czym polega ta metoda leczenia dentystycznego i komu jest polecana w szczególności? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Dużo mniejsza inwazyjność

Leczenie kanałowe w tradycyjnej formie większości z nas kojarzy się raczej z dość dużym bólem i koniecznością spędzenia wielu godzin na fotelu stomatologicznym. Z kolei leczenie kanałowe pod mikroskopem jest metodą nowocześniejszą, a przez to mniej bolesną oraz mniej inwazyjną. Co ważne – ta metoda pozwala dużo dokładniej zobaczyć obraz leczonego zęba – wszystko poprzez zastosowanie przybliżenia tego obszaru (od 6 do nawet 25 razy!). Dzięki temu z kolei można mówić o znacznym skróceniu czasu leczenia, bo kanały mogą być skutecznie oczyszczone w dużo krótszym czasie.

Precyzja leczenia i nie tylko

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie dość, że trwa dużo krócej niż tradycyjna endodoncja, to metoda ta również zaliczana jest do dużo bardziej precyzyjnych i ograniczających ryzyko wystąpienia reinfekcji. Co ciekawe, mikroskop pozwalać będzie nie tylko na znaczne powiększenie leczonego obszaru, ale i dużo lepsze doświetlenie tych przestrzeni w zębie lub kanale, które wymagają bardzo dokładnego oczyszczenia, uzupełnienia czy precyzyjnego leczenia.

Leczenie pod mikroskopem – kiedy konieczne?

Wskazaniem do zastosowania leczenia kanałowego pod mikroskopem będzie z pewnością leczenie zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowionych w dość szczególnych miejscach. Do tego endodoncję z wykorzystaniem mikroskopu stosuje się podczas leczenia zębów po urazach czy do usuwania pozostałości zębów ukruszonych lub ułamanych. Do tego leczenie pod mikroskopem nieodzowne okazuje się też w sytuacji, czy trzeba skutecznie udrożnić wąskie i zakrzywione kanały zębowe.

Redakcja Autor