Najpopularniejsze mity o pompach ciepła

Pompa ciepła – mity to temat, który warto poznać nieco bliżej. Wiedza ta przyda się szczególnie wówczas, gdy stoimy przed wyborem optymalnej pompy ciepła, mając jednocześnie wątpliwości co do słuszności naszej decyzji. Jakie mity na temat użytkowania pomp ciepła pojawiają się najczęściej? Obalamy je wszystkie!

Horrendalny koszt zakupu

Może się wydawać, że nakłady poniesieni one na zakup i montaż pompy ciepła są ogromne. Tak nie jest, gdy przeliczymy koszty znacznie malejących opłat za ogrzewanie. Warto zakup pompy połączyć z zastosowaniem ogrzewania podłogowego lub konwektora wentylatorowego. Dzięki zastosowaniu takiego właśnie rozwiązania wszystkie środki inwestycyjne naprawdę szybko się zwrócą, a inwestorzy będą mogli cieszyć się zmaksymalizowanymi zaletami niezawodnej i doskonale zamontowanej, nowoczesnej pompy ciepła.

Mała wydajność w niskich temperaturach

Mit ten łatwo obalić, wybierając jedną z niezawodnych i najczęściej wybieranych pomp ciepła. O jakiej mowa? Jest nią pompa ciepła powietrze/woda, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, będzie skutecznie funkcjonować w temperaturze sięgającej nawet do -20°C. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór gruntowej pompy ciepła, wykorzystującej wodę głębinową i stałej temperaturze zachowywanej przez cały rok.

Tylko w nowoczesnym budownictwie

Stwierdzenie o zastosowaniu pompy ciepła wyłącznie w nowym budownictwie to kolejny mit. Rozwiązania te bowiem świetnie sprawdzą się przy pracach termo modernizacyjnych istniejących już od dawna budynków. Tu jednak warto zwrócić szczególną uwagę na wybór typu i pojemności pompy, bazując na konkretnym ustaleniu temperatury roboczej, izolacji budynku, jak i dostępności odpowiedniego źródła ciepła dla pompy ciepła. Liczne korzyści z zastosowania nowoczesnej pompy ciepła w modernizowanym budynku szybko przełożą się na rosnące zadowolenie z wyboru takiej właśnie inwestycji. To się naprawdę opłaca!

Redakcja Autor