Praca w pomocy drogowej

Dla wielu osób praca w pomocy drogowej wiąże się z obcowaniem z dużymi maszynami o wysokich osiągach, udział w akcjach zapewniających dostęp do adrenaliny i kontakt z motoryzacją. Owszem, wszystkie te aspekty należą do elementów pracy w pomocy drogowej, ale to trudne zajęcie wiąże się również z wieloma innymi czynnikami. Zapraszamy do lektury.

Praca w trudnych warunkach

Aby rozpocząć pracę w pomocy drogowej, musisz posiadać odpowiednie dokumenty. W zależności od modelu lawety lub holownika potrzebne jest prawo jazdy kategorii B, lub C. Warto również zaznaczyć, że część z pojazdów posiada dźwigi HDS, umożliwiające wyciągnięcie pojazdu z rowu lub wody. Z tego względu pracownik pomocy drogowej, musi nauczyć się obsługiwać profesjonalne urządzenia takie jak wyciągarki linowe, stateczniki boczne czy rampy automatyczne z najazdami. Prawidłowa obsługa narzędzi i maszyn pozwala usunąć samochód w bezpieczny sposób, nie narażając go na dodatkowe usterki.

W ostatnich latach liczba chętnych do skorzystania z pomocy drogowej wzrosła. Jest to spowodowane wieloma czynnikami atmosferycznymi i brakiem należytej uwagi podczas kierowania pojazdem. Osoba pracująca w pomocy drogowej musi wiedzieć, że najwięcej zgłoszeń pojawia się w miesiącach zimowych i jesiennych. Mocne opady deszczu i śniegu sprawiają, że o wypadek nietrudno. Trzeba być przygotowanym, że w czasie niekorzystnych warunków pogodowych, trzeba będzie wyjść na zewnątrz i bez względu na wszystko ruszyć z pomocą.

Praca w niebezpieczeństwie

Praca w pomocy drogowej wiąże się również z wieloma niebezpieczeństwami. Wszystko odbywa się przecież na ruchliwych drogach, po których poruszają się pojazdy. Wystarczy chwila nieuwagi i może stać się tragedia. Obcowanie z mocno napiętymi stalowymi linami, przenoszenie kilkutonowych aut czy poruszanie się po śliskiej rampie lawety również nie należą do najbezpieczniejszych czynności. Oczywiście nie będzie demonizować pracy w pomocy drogowej, ale chcemy podkreślić, że umiejętność szybkiego zorganizowania z zachowaniem czujności i dbałością o przepisy BHP są kluczowymi elementami pracy w tym zawodzie.

Pomoc ludziom

Oprócz wszystkich niedogodności i niebezpieczeństw, czyhających na pracowników pomocy drogowej, trzeba podkreślić, że praca jest elementem pomocy drugiemu człowiekowi. Zadowolenie i ulga klienta związana z szybką reakcją na problem należy do najprzyjemniejszych elementów tego zawodu.

Redakcja Autor